Novinka – Štrková lišta
máj 31, 2017
Povlaková krytina EPDM II.
september 22, 2017

Povlaková krytina EPDM I.

povlaková krytina EPDM
Povlaková krytina EPDM je našincovi stále veľmi málo známa. Každý v tejto oblasti trocha znalý, pozná pojmy ako bitumen, asfaltový pás, IPA, PVC či Fatrafol. Ale len máloktorý odborník pri pojme "EPDM povlaková krytina”, “kaučuk” či “kaučuková membrána" má jasno v tom, o čo presne ide.

Skôr než ale prejdeme k vysvetleniu, čo teda tá EPDM membrána je, pohľadajme dôvod, prečo je tak málo známa?

Dôvody prečo je povlaková krytina EPDM stále málo používaná:
1. dôvod - Neznalosť materiálu EPDM
Prvým je historická (ne)skúsenosť s týmto materiálom v našich končinách. Keďže v bývalom Československu takýto typ povlakovej krytiny (až na jednu výnimku) nebol nikdy vyrábaný, stavebníctvo ho nemalo ako spoznať. Keďže aj v dnešnej dobe je v odbore ešte veľa skúsených odborníkov, ktorí v dobe ich štúdia o tomto materiály nepočuli, sú aj ich znalosti o EPDM nedostatočné. Toto sa postupne samozrejme mení, aj my sa snažíme robiť osvetu medzi odbornou verejnosťou. Je to ale cesta dlhá a strastiplná...

2.dôvod - Na prvý pohľad drahšie riešenie
Druhým asi závažnejším dôvodom je vyššia obstarávacia cena. Ešte stále tradičná otázka, koľko to stojí, dokáže dominovať nad všetkými ostatnými. A dokáže vytlačiť do úzadia otázky ohľadom kvality materiálu, jeho životnosti a rizík spojených so zlyhaním jeho funkcie počas obdobia užívania. Nebudeme sa zaoberať konkrétnym porovnávaním vlastností jednotlivých typov povlakových krytín ani ich výhod či nevýhod. Tomu sa podrobnejšie povenujeme v jednom z ďaľších príspevkov. V tomto momente postačuje len jedno porovnanie. Kým pri všetkých ostatných typoch povlakových krytín Vám výrobca NEDOKÁŽE prezentovať životnosť výrobku viac ako 15-20 rokov, pri materiáloch EPDM výrobcovia zhodne tvrdia, že životnosť EPDM povlakovej krytiny presahuje 50 rokov! No a teraz ešte raz pouvažujme nad tou vyššou cenou :)….
A to ešte nehovoríme o tom, že cenový rozdiel nie je zďaleka tak markantný. Pri bežnom rodinnom dome je cenové navýšenie na úrovni možno 5%. Oproti tomuto navýšeniu získate riešenie pre Vašu plochú strechu, kde je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Vám bude slúžiť počas celého Vášho života bez starostí, zátokov a opráv!

3.dôvod - Príliš dlhá životnosť
Skúsenejší čitateľ by dokázal nájsť ešte jeden dôležitý dôvod, prečo sa povlaková krytina EPDM v minulosti nedokázala presadiť vo väčšej miere. Bola ňou práve jej dlhá životnosť. Pre realizátorov a často aj zadávateľov bolo výhodné realizovať ploché strechy s materiálmi, ktoré mali kratšiu dobu životnosti. Tak bolo možné skôr počítať s ďaľším finančným efektom z dôvodov lokálnych opráv či sanácií.

Teraz, keď vieme, prečo dnes nie je EPDM membrána natoľko rozšíreným riešením pre ploché strechy ako PVC či bitumen, môžeme si tento výnimočný stavebný materiál predstaviť bližšie a to v 2.časti článku Povlaková krytina EPDM, ktorý zverejníme už čoskoro.

Viac o plochých strechách z materiálu EPDM nájdete na našej produktovej podstránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *