povlaková krytina EPDM
Povlaková krytina EPDM I.
september 18, 2017
Plochá strecha - je znovu čoraz populárnejšia
Výhody plochých striech všeobecne
august 8, 2018

Povlaková krytina EPDM II.

Povlaková krytina EPDM

(niekedy nazývaná aj kaučuková membrána či hovorovo “guma”) je jednovrstvová povlaková krytina vyrobená zo syntetického kaučuku zmiešaného so sadzami a ďalšími prísadami. Ide o elastomér, teda materiál, ktorý ostáva trvalo elastický. V praxi to znamená, že aj pri jeho zahriatí na vyššiu teplotu alebo ochladení na nízku teplotu si zachováva svoj tvar a správa sa elasticky.

Bázou väčšiny ostatných povlakových krytín (PVC ako napr. Fatrafol, bitumen či asfaltový pás ako napr. Icopal) je termoplast. To je plastický materiál, ktorý je v určitom teplotnom rozsahu ľahko tvarovateľný a túto vlastnosť si zachováva. Proces tvrdnutia je reverzibilný, je možné ho opakovať. Sú do určitej miery tiež elastické ale zďaleka nie v takom rozsahu ako elastoméry ako je napr. EPDM.

EPDM membrána má elasticitu viac ako 400%!


Keď si predstavíme, akým teplotným výkyvom musí odolávať Vaša krytina na plochej streche - v zime do -20 C a v lete + 35 C, ľahko si domyslíme, ktorý materiál túto záťaž zvládne lepšie a o koľko lepšie…

Základnou črtou materiálu EPDM je teda jeho extrémna odolnosť nielen voči teplu ale aj ozónu a poveternostným vplyvom. Vďačí za to veľmi pevným väzbám medzi jednotlivými molekulami, ktoré nadobudne procesom vulkanizácie. A samozrejme aj faktu, že neobsahuje žiadne ďaľšie prísady, ktoré by mohli časom z neho sublimovať ako napríklad mPVC. Mäkčené PVC vďačí za svoju mieru elasticity zmäkčovadlám, ktoré ale časom z neho sublimujú, čím tento materiál mení svoje fyzikálne vlastnosti - stráca na elasticite.

Dôležitá je aj jeho chemická odolnosť voči iným bežne dostupným stavebným materiálom, ktoré sa používajú v skladbe plochej strechy. EPDM môžeme pokladať priamo na EPS čiže polystyrén. Pre porovnanie PVC fólia potrebuje pri pokládke na polystyrén separačnú vrstvu v podobe geotextílie. V opačnom prípade dôjde k postupnej degradácii oboch materiálov. Dôvod? Migrácia zmäkčovadiel z mPVC do materiálu EPS.

EPDM povlakovú krytinu je možné priamo prilepiť na drevo, kašírovanú tepelnú izoláciu, betón aj plech.

EPDM veľmi dobre odoláva aj plesniam či baktériam, ktoré sa nachádzajú hlavne pri zaťažených strechách vo vrstve štrku prípadne ochrannej geotextílii pod záťažou.

A ak by o týchto tvrdeniach a “dlhovekosti” tohoto supermateriálu niekto chcel pochybovať, máme tu pre neho štúdiu nemeckého inštitútu SKZ (Das Süddeutsche Kunststoff-Zentrum (SKZ) in Würzburg). Bližšie Vám ju predstavíme v jednom z ďaľších článkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *