Plochá strecha

Ako vybrať správnu povlakovú krytinu

Plochá strecha mala v minulosti povesť riešenia, ktoré je nekvalitné a zateká. Nové materiály ako aj zdokonalené konštrukčné riešenia jej kvalitu razantne zvýšili. Pochôdzne strechy (často aj zelené strechy) zmenili výrazne charakter mnohých stavieb.
home_energy_feature_1

Plochá strecha v poslednej dobe zažíva svoju renesanciu

Na jednej strane ponúka jednoduché a čisté architektonické riešenie, je ale zároveň praktická, cenovo dostupná a technicky zvládnutá.

home_energy_feature_2

Plochou strechou sa označuje

strešná konštrukcia so spádom menej ako 10 stupňov. Odporúčaný spád je min. 3 stupne, čo zabezpečí odtok zrážkovej vodvy z plochej strechy a teda zamedzí jej zamrzanie v zime a eliminuje tvorbu plesní a rast vegetácie.

home_energy_feature_3

V princípe a spravidla sa plochá strecha skladá

z nosnej konštrukcie, tepelnej izolácie a povlakovej krytiny. Presná skladba a jednotlivé vrstvy závisia od konštrukčného riešenia a hlavne od funkčných požiadaviek na plochú strechu.

Podľa poradia a počtu vrstiev rozoznáveme dva najbežnejšie typy plochých striech:

jednoplášťová plochá strecha - je neodvetrávaná strešná konštrukcia, kde sa povlaková krytina nachádza bezprostredne na tepelnej izolácii. Je to najbežnejší typ plochej strechy, ktorú bežne vidíte na tehlových rodinných domoch ale aj na halách výrobnýách podnikov. Povlaková krytina je k strešnej konštrukcii fixovaná kotviacimi prvkami alebo záťažou ako je napr. štrk, dlaždice, substrát.
dvojplášťová plochá strecha - z názvu je jasné, že má hydroizolačné vrstvy dve. Horná chráni strešnú konštrukciu pred zrážkouvou vodou, druhá plní funkciu tepelnoizolačnú. Priestor medzi ními je odvetraný. Toto riešenie bežne nachádzame pri drevostavbách, ktoré sa tešia aj u nás stále väčšej pozornosti.

Plochá strecha - včera a dnes

Spomínaný “boom“ zaznamenali riešenia s plochými strechami len nedávno. Môže za to najmä fakt, že v minulosti boli často problémové a zatekali. Príčinou nekvality plochých striech boli menej kvalitné povlakové krytiny ako aj často neodborné prevedenie ich inštalácie. Boli nutné ich opravy resp. sanácie, investor bol nespokojný a žil celý čas v obave z ďaľšieho zátoku jeho plochej strechy.

Najbežnejšími povlakovými krytinami používanými pre izolácie plochých striech boli:

  • asfaltové pásy
  • PVC fólie

Tieto materiály boli na trhu najdostupnejšie, pretože ich výroby boli situované na území bývalého Československa.

Ponuka kvalitných materiálových riešení sa ale výrazne zlepšila a v dnešnej dobe si investor môže vybrať z viacerých typov aj kvalitnejších riešení.

Do hry vstúpili povlakové krytiny na báze EPDM, ktoré svojími vlastnosťami vysoko predčia svojich vyššie spomenutých konkurentov. Povlakové krytiny EPDM sa stali synonymom pre moderné ale spoľahlivé riešenie plochej strechy.

Viac o materiále EPDM

Plochá strecha “na večné veky"

EPDM povlaková krytina ponúkne plochej streche hlavne svoju flexibilitu (t.j. rozmerovú prispôsobivosť v rámci statickej aj dynamickej záťaže stavby počas celého roka) a extrémnu odolnosť voči poveternostným vplyvom. Aj preto jej životnosť presahuje 50 rokov!

Je ale veľmi vhodná aj kvôli svojmu ekologickému aspektu. Má minimálny dopad na životné prostredie počas svojho životného cyklu ako aj po ňom. A je samozrejme absolútne vhodná pre realizáciu zelenej strechy.

Prečítajte si viac o všetkých jej východách

Závod nevyhrá vždy najlepší model auta

Avšak pozor! Použitie kvalitných materiálov samo osebe automaticky nezaručí dlhodobo funkčnú a bezproblémovú plochú strechu. Rovnaký doraz treba dbať aj na kvalitnú realizáciu do posledného centimetra. Je v našom záujme dbať na kontrolu realizácii plochých striech s našími materiálmi, preškolovať realizačné spoločnosti ale aj informovať projektantov a architektoch o nových možsnotiach, ktoré tento výnimočný materiál ponúka.

Za opýtanie nič nedáte

Ak sme Vás zaujali a ak aj celkom nepresvedčili, ponúkame Vám možnosť nechať si

bezplatne vypracovať cenovú kalkuláciu
na základe Vami zadaných údajov.

V prípade záujmu s Vámi náš technik rád ponuku preberie telefonicky alebo osobne.